A webáruházban érdemes többféle fizetési módot felkínálni a vásárlóknak, ami lehet:
- Banki átutalás
- Bankkártyás online fizetés (Barion, Borgun, Simple Pay stb.)
- Utánvétes fizetés (fizetés az átvételkor készpénzben)
- Elektronikus pénztárca, pl. PayPal
A legtöbb esetben egy harmadik félen keresztül megy végbe a pénzügyi tranzakció, így sajnos a jutalék levonásával is számolnod kell.
Költsége: 0.5 – 3% a tranzakció összegéből, plusz bizonyos esetekben, egyszeri szerződéskötési díj (pár tízezer forintos összeg).
A Nagy Webáruház Felmérés 2020-as szerint a webshopokban elérhető három leggyakoribb fizetési mód:
- az utánvétes fizetés (82%),
- a banki átutalás (78%) és
- az online bankkártyás fizetés (60%).
A fizetési opciók megválasztásánál több tényezőt is érdemes figyelembe venni (pl. forgalom, termékkör, árszint), viszont a legfontosabb, hogy mindig vegyük figyelembe a cécsoportunk igényeit.
1. Banki átutalás
A vevő ezesetben előre fizet a választott termékért vagy szolgáltatásért, közvetlen utalással az eladó bankszámlájára. A webshop az összeg beérkezését követően postára adja a csomagot. Az utaláshoz szükséges adatokat mindig tüntessük fel a vásárlási folyamat során, és a vásárlást visszaigazoló emailben is.
Utaláshoz szükséges adatok:
- Kedvezményezett neve,
- Kedvezményezett számlaszáma,
- Kedvezményezett bankja,
- Megjegyzés rovatban a rendelés számának feltüntetése
Ennek a fizetési módnak a hátránya, hogy sokak számára kényelmetlen lehet a netbankba való belépés, többszörös hitelesítés, és az átfutási idő is hosszabb, mint az online bankkártyás fizetés esetében, ahol azonal jóváíródik az összeg.
2. Bankkártyás online fizetés
A bankkártyás fizetés a legkedveltebb fizetési mód a vásárlók körében, hiszen ez a legkényelmesebb megoldás.
Itt a vevők az adatok megadása utána egyből a fizetési oldalra kerülnek, ahol a kártyaadatok megadásával befejezik a fizetési folyamatot.
Népszerű választási lehetőségek:
- OTP Simple Pay
- Barion
- Borgun
- Stripe
Ezekben az esetekben kártyaelfogadási megállapodást kell kötni a bankkal, a titkosításhoz szükséges API kulcsot a bank fogja küldeni. WordPress-Woocommerce webáruház esetében az összekötés megoldható bővítménnyel, ahol a szolgáltatótól kapott kulcs egyszerűen megadható.
3. Utánvétes fizetés
Utánvétes fizetés választásakor a vevőd a csomag átvételekor fizet a futárnak készpénzzel vagy bankkártyával (csomagautomatás szállítás esetén az automatának).
Vásárlói oldalról nézve kényelmes megoldás, ugyanis csak akkor kell fizetnie, amikor már a termék a kezében van. Eladói részről viszont extra költségekkel járhat, és az át nem vett csomagok után is ki kell fizetni a szállítási költséget.
4. Elektronikus pénztárca
Elektronikus pénztárca például a Paypal, aminek lényege, hogy a vásárló regisztráció után rendelkezik egy bizonyos virtuális egyenleggel, amit saját maga tölthet fel. Ebben az esetben a vásárló kizárólag ebből az egyenlegből tud gazdálkodni, így nincs közvetlen összeköttetés a bankszámlánkkal.